Lepenie tapiet

Fototapeta – tipy, ako sa popasovať s jej nalepením
 

Kúpili ste si krásnu, štýlovú fototapetu a teraz stojíte pred rozhodnutím, či ju aplikujete na povrch svojpomocne, resp. zavoláte odborníka?

Alebo inak povedané, nemáte skúsenosti s lepením, ale radi by ste ušetrili a niečo zručné sa naučili?

Držte sa našich tipov a vašu fototapetu nalepíte ľavou zadnou sami.

Fototapety sú špecifické

Ak sa jedná o fototapetu, jej inakosť spočíva v tenšom materiálovom prevedení. Tieto druhy tapiet pozostávajú z niekoľkých dielov (nie pásov), ich počet však záleží od veľkosti a druhu fototapety. Preto je potrebné si pred samotným lepením logicky rozložiť jednotlivé časti tak, aby sme tapetu mali tam, kde chceme.

Čo potrebujeme na lepenie?

Ako na to?

Poďme sa pozrieť na to, ako fototapetu prilepiť na stenu. Tipy, ktoré vám ponúkame sú zozbierané od skutočných fachmanov v oblasti lepenia tapiet.

  1. O rozložení sme písali vyššie – tvorí prvý krok pre začatím lepenia, zväčša sú časti tapety očíslované, takže rozloženie vám pôjde ako po masle ????.
  2. Pripravte si povrch, kam sa chystáte tapetu nalepiť – povrch je potrebné očistiť od akýchkoľvek nerovností, či pôvodných tapiet – keďže sú fototapety tenšie, je potrebné dbať na rovnosť povrchu.
  3. U tapiet, ktoré sú zložene z jedného dielu - je potrebné stenu vymerať a pomocou vodováhy a ceruzky zaznačiť pravý uhol.
  4. U tapiet zložených z viacerých dielov – lepenie sa začína od stredu lepiacej plochy smerom ku krajom.
  5. Lepidlo pomocou štetca, resp. valčeka rovnomerne naneste na prvý aplikovaný diel, nechajte ho podľa návodu (návod na lepidle) pár minú zaschnúť a diel následne nalepte na povrch.
  6. V prípade, že vám vzniknú vzduchové bubliny, vytlačte ich opatrne stierkou, prípadne handričkou smerom od stredu - do strán.
  7. Podobne postupujte aj pri ostatných dieloch – pozor, robte cez diely presah 2-3 milimetre.

Znie to jednoducho, nemyslíte? Samozrejme, je potreba obaliť sa trpezlivosťou, pretože lepenie fototapiet je trochu náročnejšie, než lepenie vinylových, či vliesových. Pevne však veríme, že s našimi radami to zvládnete ľavou zadnou.

A keďže už viete, ako fototapetu aplikovať, bez váhania sa môžete pustiť do výberu fototapiet z našej ponuky.